Jakie są głó wne przyczyny awarii skrzyni biegó w autómatycznej (AKP)?
Skrzynia biegów automatyczna to jeden z najważniejszych mechanizmów w samochodzie. Należy o nią dbać, odpowiednią ją eksploatować oraz regularnie poddawać diagnostyce, ponieważ w przeciwnym razie może pojawić się konieczność kosztownych napraw. W tym artykule opowiemy więcej o głównych przyczynach awarii skrzyni biegów. Zapraszamy do lektury!
Najczęstsze przyczyny awarii AKP
Oto najbardziej powszechne przyczyny awarii automatycznej skrzyni biegów.
Niewłaściwa eksploatacja
Awarie automatycznej skrzyni biegów mogą być efektem niewłaściwej jej eksploatacji: gwałtownego przyspieszania czy też nagłego hamowania. Na ich pojawienie się wpływają również nadmierne obciążenia np. w postaci ładunków, które przewyższają rekomendowane limity masy auta.
Brak regularnej wymiany oleju
Aby nie doszło do poważnych awarii, konieczna jest także wymiana oleju w skrzyni biegów. Kiedy najlepiej to robić? Mówi się, że co 60-120 tysięcy km, w dużej mierze zależy to również od producenta skrzyni. To ważne, ponieważ olej z czasem traci swoje cenne właściwości smarne. Co więcej, pogarszają się też jego parametry, takie jak np. gęstość czy lepkość, a to przekłada się z kolei na to, że przekładnie są zabezpieczane w mniejszym stopniu, niż powinny.
Przegrzewanie skrzyni biegów
W przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów może dojść do awarii także w wyniku przegrzewania. Najczęściej zjawisko to stanowi rezultat nieodpowiedniego chłodzenia czy też niewłaściwego użytkowania pojazdu. Na pojawienie się tego problemu wpływa również mała ilość płynu przekładniowego w maszynie. Jest to o tyle istotne, że kiedy pojawia się omawiany problem, znacząco obniża się wydajność samochodu.
Niskiej jakości olej przekładniowy
Powiedzieliśmy już, że konieczna jest dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów. Jak wybrać jednak odpowiedni płyn? Z pewnością należy zrobić to zgodnie z zaleceniami producenta, zamiast kupować tańsze zamienniki. Jest to o tyle istotne, że odpowiednio dobrany olej pozytywnie wpływa na żywotność przekładni oraz jej sprawne działanie.
Zaniedbanie diagnostyki i konserwacji
Warto wybierać się do mechanika przynajmniej raz na rok – tak sugerują także obowiązujące w Polsce przepisy. Jakie są z kolei pierwsze symptomy związane z awarią skrzynią biegów? Mogą pojawić się np. dziwne odgłosy, a biegi w niektórych przypadkach po prostu się ślizgają. Zaniepokoić powinno nas również szarpanie przy próbach zmiany biegów. Ponadto czasem nie da się wybrać biegu wstecznego – pojazd wówczas zupełnie taką decyzję kierowcy ignoruje.
Usterki elektroniczne i mechaniczne
Usterki elektroniczne i mechaniczne, takie jak awarie sterowników, czujników i komponentów mechanicznych, mogą być rezultatem m.in. wycieków oleju czy też brudnych, wewnętrznych zaworów. Czasem dochodzi też do wspomnianych problemów w wyniku destrukcji elementów elektronicznych.
Nieprawidłowe użytkowanie w zimie
Zimą należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim rozgrzewaniu silnika i oleju. Jeżeli masz do czynienia z mocno wychłodzonym silnikiem, nie stosuj wysokich obrotów. Jaka powinna być zatem właściwa ich liczba? Odpowiedź znajdziesz w poniższej tabeli.
Silniki diesla | Silniki benzynowe |
2 tys. obr./min | 2500-3000 obr./min |
Jak zapobiegać awariom AKP?
Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak zapobiegać awariom AKP.
- Regularna kontrola poziomu i jakości oleju
- Prawidłowe użytkowanie skrzyni biegów
- Unikanie nadmiernego obciążania pojazdu
- Korzystanie z profesjonalnych serwisów diagnostycznych
- Instalacja dodatkowych chłodnic oleju.
Podsumowanie
Przyczyn awarii automatycznej skrzyni biegów może być bardzo wiele. Łatwo im jednak zapobiec, np. regularnie wymieniając olej przekładniowy czy też – po prostu – korzystając z omawianego przez nas mechanizmu w odpowiedni sposób. Jeżeli chodzi o diagnostykę, przyda się z kolei regularnie odwiedzać warsztat samochodowy. Poznań to jedno z wielu miast, którego mieszkańcy raz na jakiś się do niego wybierają się w celu wykonania specjalistycznego przeglądu. Mamy nadzieję, że Ty również już niedługo dołączysz do tego grona. Tymczasem zadbaj o stan techniczny skrzyni biegów i spraw, aby trzeba ją było naprawiać jak najrzadziej!