Wróć na stronę główną

Problemy silnika 1.4 Turbo, znanego z Opel Astra J i Chevrolet Cruze

W 2010 roku koncern GM, zainspirowany ideą downsizingu, wypuścił swój kolejny silnik. Z pojemności 1.4 litra, dzięki turbosprężarce o niskim ciśnieniu (około 0,5 bara), udało się uzyskać moc 140 KM. Jednostka ta w gamie modeli Opla nosi oznaczenie A14NET, natomiast w samochodach Chevroleta występuje pod symbolem LUJ. Wersje o mocy 120 KM oznaczone są odpowiednio jako A14NEL oraz LUH.

Silnik 1.4 Turbo GM jest szeroko rozpowszechniony nie tylko w Europie, ale również w krajach WNP, a także za oceanem – w USA. Dzięki „przepustowej” pojemności roboczej, samochody z silnikiem 1.4 Turbo stopniowo trafiają również do krajów Unii Celnej. Mowa tutaj nie tylko o kompaktowych modelach Opla, ale też o Chevrolet Cruze i Buick Encore sprowadzanych z USA.

 1.4 Turbo

Problemy silnika 1.4 Turbo (A14NET / LUJ). Wentylacja gazów z korpusu silnika

Silnik ten generalnie nie sprawia poważniejszych problemów, ale posiada pewne „wrodzone przypadłości”, które zostały oficjalnie potwierdzone przez producenta. W okresie gwarancyjnym problemy te były usuwane bezpłatnie, jednak najczęściej pojawiały się już po jego zakończeniu.

Szczególnych kłopotów przysparza system wentylacji gazów z korpusu silnika (tzw. system odmy). Jak w każdym silniku z turbo, inżynierowie musieli zastosować pewne sztuczki, by go zrealizować. Praktyka pokazała jednak, że ich wykonanie pozostawia wiele do życzenia. W rzeczywistości 100% silników A14NET / LUJ spotkało się z awariami systemu wentylacji gazów z korpusu silnika.

Wszystkie trzy komponenty systemu odmy ulegają awarii:

– membrana znajdująca się bezpośrednio w plastikowej pokrywie zaworów;
– zawór zwrotny w plastikowym kolektorze dolotowym;
– karbowany przewód łączący kolektor dolotowy z turbiną.

Zazwyczaj problemy występują w dwóch pierwszych elementach systemu odmy.

Objawy problemów z układem odmy w silniku 1.4 Turbo (A14NET / LUJ):

– zwiększone zużycie oleju (olej spalany jest w cylindrach lub kolektorze wydechowym, przedostaje się przez wkład turbiny lub wydostaje się na zewnątrz przez uszczelniacze i/lub pokrywę zaworów);
– dymiący wydech;
– syczący dźwięk w komorze silnika (odgłos uciekającego powietrza);
– falujące obroty lub wypadanie zapłonów;
– spadek mocy silnika;
– zwiększone zużycie paliwa;
– diagnostyka komputerowa może wskazać błędy: P0106, P0171, P0299, P0507, P1101, P2096 (oznaczające ubogą mieszankę lub różnice w przepływie powietrza);
– pośredni objaw: niemożność odkręcenia korka wlewu oleju lub falowanie obrotów po jego odkręceniu bądź po wyjęciu bagnetu.

Uszkodzenie któregoś z elementów układu odmy powoduje znaczne zwiększenie ciśnienia w korpusie silnika i pod pokrywą zaworów na skutek działania sprężonego powietrza z turbiny. Ignorowanie tych problemów prowadzi do niewłaściwego tworzenia mieszanki i detonacji, wycieku oleju, zużycia uszczelniaczy wału, zapchania katalizatora oraz awarii świec zapłonowych. Z powodu wysokiego ciśnienia w korpusie olej z turbiny nie może do niej wracać i zamiast tego przedostaje się do części turbiny lub sprężarki. 

1.4 Turbo

Co robić w przypadku problemów z układem wentylacji gazów z korpusu?

Na początku należy upewnić się, że rzeczywiście mamy do czynienia z usterką układu odmy. W tym celu należy:

– otworzyć maskę i zdjąć dekoracyjną osłonę silnika;
– po stronie kierowcy, na plastikowej pokrywie zaworów, znajduje się okrągłe wytłoczenie (patrz zdjęcie poniżej);
– w wytłoczeniu umieszczona jest gumowa membrana-regulator układu odmy;
– jeżeli jest uszkodzona/przerwana, podczas pracy silnika przez otwór zasysane jest powietrze, co powoduje charakterystyczny świst. Świst ustaje po zatkaniu otworu palcem. W tym samym czasie mogą pojawić się falujące obroty i wzmożone wibracje. 

1.4 Turbo

W tym wytłoczeniu znajduje się gumowa membrana układu odmy. Jeżeli ulegnie zniszczeniu, przez ten otwór zasysane jest powietrze (czasem także wydostają się gazy z korpusu).

Niezależnie od tego, czy potwierdzimy sprawność membrany, należy sprawdzić jeszcze jeden element systemu odmy. Należy wyłączyć silnik, a następnie odnaleźć miejsce podłączenia karbowanego przewodu do plastikowego kolektora dolotowego. Przewód trzeba odłączyć, uprzednio wyjmując zabezpieczającą go klamrę.

1.4 Turbo

W tym miejscu gazy z korpusu dostają się do kolektora dolotowego i dalej przez przewód do układu dolotowego przed turbiną. W ten sposób realizowana jest wentylacja korpusu. Zawory blokują przepływ wsteczny gazów z dolotu (gdzie panuje nadciśnienie i nie ma podciśnienia jak w wolnossącym silniku) z powrotem do korpusu.

Po odłączeniu przewodu należy zajrzeć w otwór kolektora dolotowego. Powinniśmy dostrzec wystający „grzybek” zaworu zwrotnego. Jest dobrze widoczny dzięki jaskrawemu pomarańczowemu lub czerwonemu kolorowi. Czasem pomocny może być patyczek higieniczny nasączony rozpuszczalnikiem – można nim lekko oczyścić zawór, by upewnić się, że się tam znajduje. Jeśli nie da się go zauważyć ani wyczuć – zaworu po prostu nie ma. Zdarza się, że zostaje wyrwany z miejsca mocowania i wpada do przewodu prowadzącego w stronę turbiny.

1.4 Turbo

Grzybkowy zawór układu odmy powinien być obecny w kolektorze dolotowym.

Następnie należy sprawdzić drożność całego przewodu oraz działanie drugiego zaworu znajdującego się przy końcówce przewodu przy turbinie. W przewód należy dmuchnąć – powietrze powinno swobodnie przechodzić. Następnie należy „zaciągnąć się” przewodem – powietrze nie powinno przepływać w drugą stronę. Często przewód jest pęknięty, co powoduje zasysanie powietrza. Jeśli zawór nie działa lub przewód jest nieszczelny – należy go wymienić w całości.

Aby rozwiązać problemy z układem odmy, trzeba wymienić plastikową pokrywę zaworów (są dostępne używane egzemplarze z odnowioną membraną), plastikowy kolektor dolotowy (ponieważ zawór zwrotny nie jest dostępny osobno) oraz przewód z drugim zaworem.

Problemy z turbosprężarką 1.4 Turbo (A14NET / LUJ)

Turbina silnika 1.4 GM sama w sobie nie psuje się często. Jej żywotność może jednak znacznie spaść z powodu opisanych wcześniej problemów z układem odmy. Kłopoty ze smarowaniem oraz możliwe przeciwciśnienie w kolektorze wydechowym wpływają negatywnie na pracę łożysk wału turbiny.

Producent oficjalnie uznał jeden konkretny problem związany z turbiną silnika 1.4 Turbo (A14NET / LUJ). Chodzi o sprężynę powrotną siłownika, który steruje wewnętrznym zaworem obejściowym turbiny – z czasem słabnie i nie spełnia swojej funkcji. W efekcie coraz więcej spalin omija łopatki turbiny, co obniża jej wydajność. Reakcja silnika oraz jego moc spadają, może pojawić się błąd P0299 (niskie ciśnienie doładowania).

Zgodnie z projektem producenta, siłownik nie jest dostępny oddzielnie. Jednak istnieją już zamienniki nieoryginalne. Ich montaż należy powierzyć specjalistom, ponieważ wymagają regulacji i precyzyjnego ustawienia trzpienia względem zaworu. 

1.4 Turbo

Turbosprężarka silnika 1.4 Turbo (A14NET / LUJ). Na zdjęciu dobrze widoczny jest wewnętrzny zawór obejściowy oraz siłownik.

Uszkodzenie tłoków silnika 1.4 Turbo (A14NET / LUJ)

Najbardziej niepokojącym i dość powszechnym problemem małego turbodoładowanego silnika GM jest pękanie jego tłoków, a konkretnie przegrody pomiędzy pierścieniami kompresyjnymi.

Problem znany jest zarówno z aut jeżdżących po Ameryce, jak i po krajach WNP. Najczęściej występuje w pojazdach z lat 2010–2013. Tłoki mogą pękać zarówno przy przebiegu 20 000 km, jak i znacznie ponad 100 000 km.

Producent nie podaje dokładnych przyczyn uszkodzeń tłoków, ale można je łatwo wskazać:

– pęknięcia tłoków wynikają z detonacji powstałej na skutek stosowania paliwa niskiej jakości. Dotyczy to również silników po chip tuningu, gdzie ze względu na zwiększone ciśnienie w komorach spalania detonacja może występować nawet przy użyciu dobrej jakości paliwa;
– awarie układu wentylacji korpusu, które powodują zbyt ubogą mieszankę.

1.4 Turbo

Pęknięcia tłoków w silniku 1.4 Turbo (A14NET / LUJ) są efektem detonacji powstającej podczas pracy na paliwie niskooktanowym lub przy nieprawidłowym składzie mieszanki paliwowo-powietrznej.

Usługi

Wymiana koła zamachowego

Usługa "Wymiana koła zamachowego" obejmuje kompleksową diagnostykę i wymianę koła zamachowego, które jest kluczowym elementem układu napędowego.

Wymiana oleju automatycznej skrzyni biegów

Kategoria „Wymiana oleju automatycznej skrzyni biegów” obejmuje usługi i produkty związane z konserwacją automatycznych skrzyń biegów poprzez regularną wymianę oleju.

Wymiana oleju manualnej skrzyni biegów

Usługa „Wymiana oleju manualnej skrzyni biegów” polega na wymianie zużytego oleju w manualnej skrzyni biegów na nowy, zgodny z wymaganiami producenta pojazdu.

Wymiana automatycznej skrzyni biegów

Usługa "Wymiana automatycznej skrzyni biegów" polega na demontażu uszkodzonej skrzyni biegów oraz zamontowaniu nowej lub zregenerowanej, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu napędowego.

Wymiana manualnej skrzyni biegów

Usługa "Wymiana manualnej skrzyni biegów" obejmuje demontaż zużytej skrzyni oraz montaż nowej lub zregenerowanej, zapewniając pełną sprawność układu napędowego.

Wymiana pompy sprzęgła

Usługa "Wymiana pompy sprzęgła" polega na wymianie uszkodzonej lub zużytej pompy, która odpowiada za prawidłowe działanie układu hydraulicznego sprzęgła.

Wymiana łożyska oporowego sprzęgła

Usługa "Wymiana łożyska oporowego sprzęgła" polega na diagnostyce oraz wymianie zużytego łożyska, które odpowiada za prawidłowe działanie sprzęgła.

Wymiana sprzęgła

Usługa "Wymiana sprzęgła" polega na kompleksowej wymianie zużytego zestawu sprzęgła, obejmującego tarczę, docisk oraz łożysko.

Оставь заявку!

Напишите нам и мы Вам с радостью поможем!

    Нажимая на кнопку, вы даете согласие на обработку своих персональных данных и соглашаетесь с Пользовательским соглашением