Wróć na stronę główną

Jak wydłużyć żywotność skrzyni biegów automatycznej (AKP)?

Prawidłowa konserwacja automatycznej skrzyni biegów (AKP) ma kluczowe znaczenie dla długotrwałej wydajności pojazdu. Jeśli ją zaniedbasz, możesz doprowadzić do poważnych usterek, których usunięcie może z czasem kosztować znacznie więcej, niż rutynowe serwisowanie automatycznej skrzyni biegów. Do najważniejszych zadań, które mogą zapobiec awarii AKP należą czyszczenie, kontrola oraz wymiana niezbędnych elementów, np. oleju czy filtrów. Jak jeszcze dbać o AKP, żeby skutecznie wydłużyć jej żywotność? Sprawdźmy!


Spis treści:

  1. Automatyczne skrzynie biegów (AKP) – główne przyczyny ich zużycia
  2. Skrzynia biegów automatyczna — jak skutecznie wydłużyć jej żywotność?
  3. Samochód z automatyczną skrzynią biegów — jakie błędy najczęściej popełniają właściciele?


Automatyczne skrzynie biegów (AKP) – główne przyczyny ich zużycia

Automatyczna skrzynia biegów zalicza się do technologii ułatwiających codzienną jazdę samochodem. Jeśli dojdzie do jej zużycia, mogą pojawić się problemy, które prowadzą do jej awarii. Często kierowcy zastanawiają się, dlaczego pojawia się opóźnione przełączanie biegów, przegrzewanie się skrzyni czy uszkodzenia mechaniczne. Zrozumienie przyczyn i zapobieganie ich pojawieniu się jest kluczowe, jeśli chcesz uniknąć poważnych uszkodzeń skrzyni i jej kosztownych napraw. Poniżej znajdziesz zestawienie głównych przyczyn szybszego zużycia AKP z problemami, jakie mogą powodować.

Zaniedbanie

Skutek zaniedbania

Nieprawidłowa eksploatacja automatycznej skrzyni biegów

Szybsze zużycie i uszkodzenie elementów skrzyni biegów

Brak regularnej konserwacji (przede wszystkim brak wymiany oleju przekładniowego i filtrów)

Poważne uszkodzenia mechaniczne i kosztowne naprawy

Niski poziom płynu, stosowanie niskiej jakości płynu, 

Opóźnione przełączanie biegów

Niewłaściwe chłodzenie, niski poziom płynu, intensywna jazda

Przegrzewanie skrzyni biegów, uszkodzenia uszczelek oraz wycieki oleju

Skrzynia biegów automatyczna — jak skutecznie wydłużyć jej żywotność?

Prawidłowe utrzymanie skrzyni automatycznej jest kluczowe, jeśli zależy Ci na długotrwałej i bezproblemowej eksploatacji auta. Jeżeli chcesz skutecznie wydłużyć jej żywotność, poniższe kroki mogą Ci w tym pomóc.

Regularna wymiana oleju w skrzyni biegów

Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni biegów zależy od modelu samochodu z automatyczną skrzynią, stylu jazdy kierowcy, jak również warunków, w jakich jest eksploatowana. Eksperci zalecają, aby olej do skrzyni biegów wymieniać po przejechaniu 60-80 tysięcy kilometrów. Następnie proces ten kontynuować co 40-60 tysięcy kiolemtrów lub co 5 lat. Jest to niezwykle ważne szczególnie podczas intensywnego użytkowania samochodu.

Regularna wymiana oleju skrzyni biegów jest inwestycją w jej sprawne i długotrwałe działanie. Dzięki niej zapobiegniesz nagromadzeniu się zanieszczyszczeń, które mogą doprowadzić do uszkodzenia wewnętrznych mechanizmów. Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów pozwala na utrzymanie odpowiedniego smarowania oraz chłodzenia skrzyni, a także zapewnia jej płynną pracę. Szukając najlepszego oleju do skrzyni biegów automatycznej, wybierz ATF. Jego doskonałe właściwości cierne, wysoka wydajność, a także doskonałe parametry niskotemperaturowe.

Prawidłowe eksploatacja skrzyni biegów

Powstrzymaj się od gwałtownego ruszania, ostrej jazdy i hamowania na wysokich obrotach, kiedy skrzynia nie jest rozgrzana (szczególnie zimą). Jeśli nie zastosujesz się do tych wytycznych, doprowadzisz do przegrzania skrzyni biegów, które może skutkować zatarciem trybów. Może to przełożyć się na drogą naprawę, której koszt będzie przewyższał cenę samochodu.

Kontrola poziomu i jakości oleju

Jeśli Twój samochód szarpie podczas zmiany biegów, a skrzynia opóźnia ich zamianę, hałasując przy tym lub kiedy auto ma problemy z przyspieszeniem to znak, że musisz skontrolować olej w skrzyni biegów. Możesz to zrobić za pomocą skali umieszczonej na wskaźniku – prawidłowy poziom oleju to taki, który znajduje się między oznaczeniem "min" i "max". Możesz również użyć sondy pomiarowej, którą wsuwa się delikatnie do otworu wlewu i odczytuje się poziom oleju ze skali.

Chłodzenie AKP

Montaż dodatkowych chłodnic w automatycznych skrzyniach biegów to sposób na poprawę pracy skrzyni biegów i wydłużenie jej żywotności. Element ten pozwoli Ci poprawić wydajność pracy skrzyni oraz odprowadzić z niej nadmiar ciepła, zapewniając tym samym jej dodatkową ochronę.

Diagnostyka i zapobieganie awariom

Jednym z najczęściej rozpozawanych objawów awarii automatycznej skrzyni są problemy z płynnym przełączeniem biegów. Kiedy mechanizm zaczyna szwankować, możesz odczuwać szarpnięcia czy opóźnienia zmiany biegów zarówno w czasie przyspieszania, jak i hamowania. Jest to znak, że powinieneś skontaktować się ze specjalistą. 

Chcąc zapobiec awariom skrzyni biegów, pamiętaj, aby stosować tylko wysokiej jakości części oraz materiały eksploatacyjne. Regularnie sprawdzaj poziom oleju i wybieraj tylko sprawdzony rodzaj tego płynu eksploatacyjnego.

Samochód z automatyczną skrzynią biegów — jakie błędy najczęściej popełniają właściciele?

Jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów nie tylko ułatwia skupienie się na drodze, ale również podnosi jej komfort. Wymaga jednak od kierowcy odpowiedzialności i świadomości za mechanizm, jakim jest AKP. Poniżej znajdziesz najczęściej popełniane błędy, mające negatwyny wpływ na automatyczną skrzynię biegów:

  1. Nieprawidłowy wybór oleju – olej zawsze dobieraj do marki, modelu, roku produkcji auta oraz rodzaju skrzyni biegów. Najlepiej odnaleźć w książce pojazdu, jaki olej do skrzyni biegów jest zalecany.
  2. Uruchamianie pojazdu w zimie bez rozgrzewania – które może doprowadzić do zatarcia skrzyni biegów.
  3. Holowanie samochodu z AKP – jeśli dojdzie do awarii wezwij lawetę, która przewiezie auto np. do warsztatu samochodowego w Poznaniu;
  4. Zaniedbywanie diagnostyki – może doprowadzić do kosztownych awarii, które, jeśli są poważne, niekiedy przewyższają wartość samochodu.

Wydłużenie żywotności AKP – podsumowanie

Regularna konserwacja i serwisowanie automatycznej skrzyni biegów to klucz do jej trwałości. Regularnie sprawdzaj poziom oleju i wybieraj tylko ten, który przeznaczony jest do Twojego modelu samochodu. Odpowiednia dbałość o wszelkie płyny oraz systemy automatycznej skrzyni biegów znacznie zmniejszy ryzyko pojawienia się kosztownych usterek. Pamiętaj o tym!

Usługi

Wymiana koła zamachowego

Usługa "Wymiana koła zamachowego" obejmuje kompleksową diagnostykę i wymianę koła zamachowego, które jest kluczowym elementem układu napędowego.

Wymiana oleju automatycznej skrzyni biegów

Kategoria „Wymiana oleju automatycznej skrzyni biegów” obejmuje usługi i produkty związane z konserwacją automatycznych skrzyń biegów poprzez regularną wymianę oleju.

Wymiana oleju manualnej skrzyni biegów

Usługa „Wymiana oleju manualnej skrzyni biegów” polega na wymianie zużytego oleju w manualnej skrzyni biegów na nowy, zgodny z wymaganiami producenta pojazdu.

Wymiana automatycznej skrzyni biegów

Usługa "Wymiana automatycznej skrzyni biegów" polega na demontażu uszkodzonej skrzyni biegów oraz zamontowaniu nowej lub zregenerowanej, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu napędowego.

Wymiana manualnej skrzyni biegów

Usługa "Wymiana manualnej skrzyni biegów" obejmuje demontaż zużytej skrzyni oraz montaż nowej lub zregenerowanej, zapewniając pełną sprawność układu napędowego.

Wymiana pompy sprzęgła

Usługa "Wymiana pompy sprzęgła" polega na wymianie uszkodzonej lub zużytej pompy, która odpowiada za prawidłowe działanie układu hydraulicznego sprzęgła.

Wymiana łożyska oporowego sprzęgła

Usługa "Wymiana łożyska oporowego sprzęgła" polega na diagnostyce oraz wymianie zużytego łożyska, które odpowiada za prawidłowe działanie sprzęgła.

Wymiana sprzęgła

Usługa "Wymiana sprzęgła" polega na kompleksowej wymianie zużytego zestawu sprzęgła, obejmującego tarczę, docisk oraz łożysko.

Оставь заявку!

Напишите нам и мы Вам с радостью поможем!

    Нажимая на кнопку, вы даете согласие на обработку своих персональных данных и соглашаетесь с Пользовательским соглашением